Kraftmarkedet uke 39 – NO2
Spotprisen i NO2 endte forrige uke på 125,9 øre/kWh. For inneværende uke forventes en gjennomsnittspris rundt 156 øre/kWh.
- Kraftmarkedet i Sør-Norge preges fortsatt av en anstrengt hydrologisk situasjon.
- Magasinfyllingen i NO2 har bedret seg noe og ligger nå rundt 47 %, men er fortsatt betydelig under normalt nivå for årstiden.
- Værprognosene for de neste to ukene peker mot temperaturer over normalen og nedbørsmengder som samlet ligger godt over normalen.
Dette bidrar til økt tilsig og en gradvis forbedring av hydrologien, men den lave magasinfyllingen gjør at utslagene på kraftprisene foreløpig blir begrensede. Forbruket er fortsatt moderat, men ventes å øke gradvis utover høsten i takt med lavere temperaturer og økt energibehov.
I Europa er energimarkedene fortsatt preget av geopolitisk usikkerhet og høye gasspriser.Samtidig bidrar perioder med høy vind- og solkraftproduksjon på kontinentet til enkelte timer med lave priser. Dette demper prisene noe, men gir foreløpig ingen varig normalisering.
I terminmarkedet handles kraft for uke 39 til rundt 156 øre/kWh, fjerde kvartal 2026 til om lag 159 øre/kWh og årskontrakten for 2027 til rundt 103 øre/kWh. Markedet befinner seg fortsatt i en avventende fase, men høy vannverdi, lav magasinfylling og usikkerhet rundt europeisk energiforsyning gjør at prisforventningene holder seg relativt høye.

Linn Marie Knarvik,
leder Salg & Marked i Haugaland Kraft Energi AS
Kilder:
NVE
Volue Insight
Euronext
Publisert